نقشه پلان معماری

نحوه فضا سازی و قرار گرفتن فضاهای داخلی آپارتمان از قبیل اتاق خواب ها ، آشپز خانه ، سرویس ها ، درب ورودی ساختمان ، پذیرایی ، حال خصوصی ، بالکن ، کمد دیواری ها و نحوه چیدمان در فضا های مختلف یکی از مهمترین بخش های ساخت بنای نوساز می باشد.

چرا نقشه پلان آپارتمان اهمیت زیادی دارد؟

اگر وارد آپارتمانی بشوید و از رنگ دیوارها ، نوع کف پوش ، جنس کابینت ها ، مرغوبیت کاشی و سرامیک ها و سایر مصالح بکار رفته در آن واحد راضی نباشید با مقداری هزینه می توانید مصالح مورد نظر خود را با رنگ بندی مناسب جایگزین نمایید ، به شرط آنکه از نقشه آن واحد خوشتان بیاید . اما اگر نقشه آپارتمان باب میل شما نباشد ، تغییر آن تقریبا غیر ممکن است ؛ و اگر هم تغییری بشود انجام داد هزینه بسیار سنگینی را بر شما تحمیل می کند . بنا بر این نقشه پلان معماری اهمیت زیادی دارد.

نقشه پلان معماری

محل سرویس پله و آسانسور

اولین چیزی که باید در طراحی پلان در مورد آن تصمیم‌ گرفت و آن را در پلان جانمایی کنیم ، محل راه پله و آسانسور است. معمولا بهترین موقعیت راه پله و آسانسور در پلان آپارتمان های مسکونی، در وسط پلان است.

فضاهای عمومی و خصوصی در پلان

بعد از مشخص شدن محل پله در پلان، باید یک تقسیم‌بندی کلی در مورد فضاهای عمومی، خصوصی و نیمه‌خصوصی انجام دهیم. به علت قرارگیری راه پله و آسانسور در وسط پلان می توانیم یک طرف آن را قسمت خصوصی و طرق دیگر را قسمت عمومی قرار دهیم .

آشپزخانه و ورودی ساختمان

آشپزخانه باید در موقعیتی باشد که دارای نور و تهویه مستقیم داشته و ترجیحا  دسترسی مستقیم به تراس از آشپزخانه ممکن باشد. ورودی آشپزخانه باید نزدیک به ورودی ساختمان باشد و به طور مستقیم با پذیرایی و نشیمن در ارتباط باشد. در زمان جانمایی کابینت ها می بایست سینک و گاز جایی قرار بگیرند که کمتر در معرض دید باشند .

اتاق خواب ها و حمام

اتاق خواب ها می بایست نسبت به زیر بنای آپارتمان تناسب داشته باشد . یک اتاق خواب بزرگ جهت والدین که معمولا نباید کمتر از ۱۵ متر باشد . درب اتاق خواب ها حتما باید یک فیلتر داشته باشد و از سایر نقاط آپارتمان نباید اشرافی به آن باشد . این موارد درباره حمام هم صدق می کند. تمام اتاق ها باید کمد دیواری عرض ۶۰ داشته باشد . و یک کمد دیواری عرض ۸۰ سانت یا یک متر هم برای رختخواب نیاز است.

نکات ریز ولی حیاتی در پلن

در طراحی پلان بسیار نکات ریزی وجود دارد که در صورت عدم رعایت آنها با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد . ما با شما همراه هستیم و نقاط ضعف پلان معماری شما را بررسی می کنیم . یادمان باشد پلان معماری را بعد از ساخت به راحتی نمی توان تغییر داد.